Хичээл №1 (загвар 1)
Хамрах хүрээ:
7дугаар анги
Сэдэв: Мэдээлэл ба мэдлэг
Хичээлийн зорилго: Мэдээлэл
ба мэдлэгийн талаарх ойлголт болон мэдээллийн шинж чанарыг тодорхойлж сурах
Хичээлийн зорилт:
· Мэдээлэл гэж юу вэ?
· Мэдлэг гэж чухам юу юм бэ?
Хичээлийн хэлбэр
|
Зорилгоо хэрэгжүүлэх
хэлбэр:
- Шинэ мэдлэг олгох
|
Зохион байгуулалтын
хэлбэр:
- Анги нийтээр ажиллах
- Хүүхэд бүртэй тулж
ажиллах
|
Хэрэглэгдэхүүн: LCD,
presentation (Үзүүлэн 1.1-1.4), компьютер, тараах материал
(ТӨМ 1.1-1.2)
Сургалтын арга:
Харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, чөлөөт ярилцлага, бүтээлч үйлийн арга
Хичээлийн явц:
Хичээлийн элемент
|
Суралцах үйл ажиллагаа
Багшийн асуулт (Б), Сурагчийн хариулт (С)
|
¶ Үнэлгээ,
l Багшийн санал
§ Анхаарах зүйл
|
Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах шат
|
Б: Мэдээлэл гэж юу вэ?
Үзүүлэн 1.1-1.4
С: Мэдээлэл – Мэдлэг
бүтэхийн үндэс
С: Мэдээлэл – Хүн бүр тодорхой түвшинд
нэмэгдүүлж байдаг биднийг хүрээлэн байгаа орчны тухай мэдээ
|
§ Аль болох олон
сурагчийг хамруулах
¶ Мэдээлэл гэж юу вэ?
гэдгийг өөрийн үгээр тайлбарлаж чадах уу?
|
Асуудал дэвшүүлэх
|
Богино хэмжээний сонирхолтой видео бичлэг үзүүлэх /Гамбургийн талаарх/
Б: Энэ бичлэг нь ямар мэдээллийг өгүүлж байна вэ?
Гамбург хийхэд юу юу ордог талаар та нар мэдэх үү? гэх маягаар асуулт тавих.
Б: Мэдлэг гэж чухам юу юм бэ?
С: Хүн өөрөө хүлээн
авч эмх цэгцэнд оруулсан мэдээллийг мэдлэг гэнэ.
Б: Чанар тус бүр 1, 1 жишээг хэлж энэ нь ямар мэдээлэл болох талаар ярилцана.
С: - Мэдээлэл үнэн зөв байх
- Мэдээлэл эрэлт хэрэгцээтэй
байх
- Мэдээлэл ойлгомжтой байх
- Мэдээлэл үнэ цэнэтэй байх
- Мэдээлэл бүрэн гүйцэт байх
|
§ Видео бичлэг бэлтгэх
§ Мэдээллийн 5 чанар тохирсон жишээг оновчтой
сонгох, ТӨМ 1.1
|
Асуудал шийдвэрлэх
|
Б: Үгийн сүлжээг
таалгах, ТӨМ 1.2
С: Ямар үг бүтсэнийг
ярилцах
Мэдээлэл гэсэн үг бүтнэ.
|
§ Хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлогт тохирсон үгийн
сүлжээг бэлтгэх
l Ширээний хоорондуур
явж зөвлөгөө өгөх
|
Бататгах
Дүгнэх
|
С: Хүнд зориулсан
мэдээлэл – энэ бол мэдлэг юм гэсэн ойлголтонд хүрэх.
|
|
Гэрийн даалгавар
|
Мэдээлэл хадгалах
төхөөрөмжүүдийг мэдэж ирээрэй
|
0 comments:
Post a Comment